Jak na
bezpečnější
hesla?

Díky rychlému vývoji výpočetní techniky je stále jednodušší prolomit hesla za pomoci hrubé síly („brute force attacks“), kdy dochází k opakovanému odhadování a zkoušení hesla. Díky tomu je dnes možné komplexní hesla do 8 znaků prolomit do 31 vteřin.

Pokud dojde k prolomení vašeho hesla, je nejjednodušší obranou využití „dvojího ověření“. Pro někoho nepříjemné zdržení, ale možná i poslední věc co stojí před útočníkem a vašimi daty. Nechte se zdržet a mějte svá data a prostředky v bezpečí.

Tipy při psaní hesel?

1)

Délka hesla minimálně 12 znaků

2)

Náhodná kombinace malých a VELKÝCH písmen

3)

Náhodná čísla ≠ data narození, adresy, výročí…

4)

Speciální symboly uvnitř hesla, nejen na koncích

! DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !

Ne všechna hesla, která vám připadají bezpečná, taková musí být. Přestože například heslo: Heslo@123456 splňuje podmínky většiny webových aplikací a pravděpodobně ho určí jako bezpečné heslo; bezpečné není. Podobnou sekvenci totiž nástroj určený k prolomení hesla bude zkoušet v prvních setinách vteřiny při pokusu o prolomení.

Bezpečnostní zásady?

A)

Nikdy heslo nesdílet!

Může se to stát – potřebujete partnerovi sdělit, jak se dostane do nějaké vaší aplikace, nebo rodičům dát příklad silného hesla. To, že jste však sami na své přihlašovací údaje opatrní, není zárukou, že si ho někdo jiný nezapíše, či ho nepoužije jako své vlastní v jiném, méně zabezpečeném prostředí. To se může později stát přístupovou cestou i k vašim datům a financím.

2)

Nikdy heslo nezapisovat

Papírek na vašem stole či heslo zapsané v diáři může někdo velmi jednoduše zneužít. Pokud máte tendence svá hesla zapomínat, využijte raději šifrované programy nazývané „správce hesel“, například: KeePass.info 

3)

Pravidelně heslo obměňovat

Programy, služby i zařízení procházejí pravidelnými aktualizacemi. Může se ale přesto stát, že nějaká služba bude napadena a její data uniknou. Navíc časem dochází k ukončení některých služeb a data poté nemusí být tak dobře chráněna. Pokud některá z těchto situací nastane, je otázkou, zda se o tom vůbec vůbec dozvíte. V ten moment se heslo na staré sociální síti či nepoužívaném fóru stává způsobem, jak vás poškodit. Jako prevence slouží vlastní pravidelná změna hesel.

4)

Využívat různá hesla na různá přihlášení

Pokud používáte u všech účtů stejná přístupová hesla, může v případě narušení jednoho z nich útočník získat přístup i do dalších. Nástrahu rovněž představuje přihlašování ke službám skrze sociální sítě. Komplikace mohou způsobit i výpadky služby jako v roce 2021 u společnosti Facebook, v případě narušení vašeho účtu pak může útočník získat přístup do vámi zpřístupněných aplikací a webů.